توضیحات

icon مطالب این سایت به Projects.M32.ir منتقل شده است و دیگر به روز رسانی نخواهد شد.
icon فایل هایی که با لینک مستقیم در سایت قرار گرفته اند بدون پسورد می باشند.

روش اسپری پزتیو ۲۰

 

برای تهیه فیبر مدارچاپی روشهای مختلفی وجود دارد، روش اسپری پزتیو ۲۰ یکی از این روش ها می باشد.

 

مواد لازم:
.       •  اسپری پزتیو ۲۰ (positiv 20)
.       • سود سوز آور
.       • طلق تراسپرنت یا فیلم
 

روش کار:

ابتدا یک اسپری پزتیو ۲۰ ، تازه تهیه نمایید. چرا که اگر مانده باشه در حقیقت فاسد شده است و آن حساسیت لازم در برابر نور را ندارد  سود سوز آور مثل سنگ نمک خورده شده می ماند، آن را می توانید از مغازه های فروش تجهیزات پزشکی تهیه نمایید. ابتدا باید طرح مدار را تهیه نمایید. می توانید طرح را چاپ کرده و آن را به بازار و مغازه های مختلف مهرسازی، چاپ سیلک و چاپخانه ها بدهید که از روی آن فیلم بگیرند. (خطوط سیاه و بقیه خالی) یا بهترین کار این است که چند طلق ترانسپرنت که قابلیت چاپ با پرینتر لیزری را دارند را تهیه نمایید. طرح خود را روی طلق با یک چاپگر دقیق لیزری چاپ نمایید. بهتر است از طرحتان دو تا پرینت بگیرید و روی هم بگذارید که دیگر نوری از جاهای چاپ شده عبور نکند. فیبر مسی را با یک سمباده نرم کاملا تمیز و عاری از هرگونه چربی نمایید. و پس از شستن و خشک کردن برد در یک مکان تاریک و بدور از گرد و غبار و وزش باد با استفاده از اسپری روی آن را رنگ پزتیو بزنید. با فاصله ۳۰ سانتی و با زاویه ۴۵ درجه و با حرکت منظم دست روی سطح مسی را بپوشانید.

لازم نیست که چند دست بزنید. یک دست هم کافیست به شرطی که مطمئن شوید همه جای آن را پوشانده است. مواظب باشید که یکنواخت باشد و جایی از جای دیگر بیشتر نباشد و یا شره نکند. فیبر را حتما افقی بگیرید که رنگ روی فیبر بماند و شره نکند. حالا نوبت به خشک کردن فیبر می باشد. می توانید آن را در جای تاریک به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت به حال خود بگذارید. یا از طریق گرم کردن آن رو خشک کنید. اگه دستگاه مخصوص خشک کن فیبر رو دارید که هیچ در غیر اینصورت باید آن را داخل یک ظرف فلزی گذاشته و روی یک اجاق با حرارت خیلی ملایم بگذارید تا جایی که دمای داخل آن تقریبا ۷۰ درجه شود. بهترین ظرف یک قابلمه بزرگ است که کف آن را چند تکه فلز بگذارید و فیبر را روی آن تا گرما مستقیما به فیبر نخورد. بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه فیبر کاملا خشک شده است. تمام این مراحل در محل تاریک انجام شود. حالا یک ظرف بزرگ تهیه نمایید یک لامپ گازی یا مهتابی کوچک و یا دو سه لامپ معمولی (بسته به اندازه طرحتان دارد) را داخل ظرف بگذارید. یک شیشه روی ظرف بگذارید و طرح چاپ شده یا فیلم را روی آن . سپس فیبر روی طرح گذاشته به صورتی که سطح مسی رنگ خورده رو به پایین و روی طرح چاپ شده باشد. توجه نمایید که روی فیبر را با یک وزنه و یا یک شیشه دیگر سنگین نمایید که فیبر کاملا با فشار زیاد در مدت نور دهی به طرح بچسبد. تمام این مراحل در جای تاریک باید انجام شود. حالا لامپ و یا مهتابی را روشن نمایید. به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به آن نور دهید این مدت زمان کاملا بسته به شدت نور و مهمتر از آن بسته به کیفیت اسپری می باشد. اگر اسپری تازه باشد این مدت حتی می تواند کمتر باشد. چون در زمان خیلی کوتاهی در مجاورت نور عکس العمل نشان می دهد. حالا باید یک ظرف تهیه نمایید تا در آن سود را با آب حل نمایید. مقداری آب که ۱ سانت روی فیبر را بگیرد را داخل ظرف بریزید و حدود ۱۰ تا ۲۰ گرم سود را داخل آن بریزید. زیاد نریزید که کل رنگ پزتیو را خواهد خورد. و به هم بزنید تا کاملا حل شود. دوباره در یک محل یک کم تاریک فیبر مسی را داخل این محلول سود باندازید.

خیلی آرام آرام محلول را به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه تکان دهید. می توانید به جای این کار پنبه ای را به محلول سود سوزآور آغشته کنید و مانند شکل زیر بر روی برد به آرامی بکشید. می بینید که جاهایی که لازم است خالی باشد کم کم در محلول حل می شود.

بعد از این مدت خیلی کوتاه سریعا فیبر را بیرون آورده و با آب بشوید. حالا لازم است که آن را داخل  محلول اسید پرکلرودوفر بیاندازید.

پس از اسید کاری برد مدار چاپی جهت عملیات سوراخکاری و مونتاژ آماده است . 


اسفند ۱۱ام, ۱۳۹۰ | 16,566 views | دسته: تهیه برد مدار چاپی
برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


نظرات دیگران در مورد این مطلب:
محمد :

لطفآ بدون اسیدرو توضیح دهید
 
پاسخ:
با عرض پوزش جهت جایگزین کردن اسید، چیز دیگری سراغ نداریم.

علی :

سلام از شیراز هستم دنبال اسید پرکرودوفر هستم شما دارید؟
Google_best57@yahoo.com
علی هستم

علی :

سلام از شیراز هستم دنبال اسید پرکرودوفر میگردم شما دارید؟

مسلم :

داخل
پاساژ قائم


افزودن نظر: